You are here: Home Products By Brands MEGGER-UK Thickness gauges(ultra-sonic) Metal/Non-metal thickness gauges (ultrasonic) TIM001-TT100SV2 DIGITAL ULTRASONIC THICKNESS GAUGE FOR METALLIC/NON-METALLIC MATERIALS-1.20MM - 225.0MM
Client Testimonials
Well done, KKInstruments!
We managed to monitor our production process effectively with your expertise! Will buy again!
Ahmad Azizul
IR Chief Engineerof Exxon Mobil
Joanna Low
Senior Engineerof Shell Malaysia Bhd
My Enquiry Cart
Your cart is empty
You have 0 items in your cart.
Show cart
Weather Stations
    Product Categories
    • 2G/3G/4G Wifi/Bluetooth (Cellular Activity Monitor)
    • About KKInstruments
    • Airflow meters
    • All New Additions
    • Appliance Checker
    • Barometers
    • Battery testers
    • Belt tension meters
    • Bench-top water testers
    • Brands
    • By Brands
    • Cable Testers
    • Cable tracer/locator
    • Calibrators/Injectors
    • Calipers/Micrometers
    • Capacitance Meter
    • Cases (Instrument Storage)
    • Clamp meters
    • Colour meters
    • Cooking oil tester
    • Current Transformers (CT)
    • Datalogger/Recorders
    • Densitometers
    • Depth gauge
    • Dew point meters
    • Digital Multimeter(DMM)
    • Distance meters
    • Earth clamp meters/Earth resistance testers
    • ELCB/RCCB/RCD Testers
    • Emergency Mobility Lighting System
    • EMF/Radiation
    • Flaw detectors
    • Force gauge
    • Frequency Counter
    • Gas detectors/analysers/recorders
    • Gauss meters
    • Gloss meters
    • Hardness tester
    • Heat Stress Meter
    • Height Gauge
    • High Voltage Testers
    • Hipot testers/Electrical Safety Analysers
    • Holiday detectors
    • Humidity meters (Hygrometers)
    • Hydrometers(Specific Gravity)
    • IAQ meters
    • Impedance testers
    • Inspection Cameras/Borescopes/VideoScopes/FiberScopes
    • Insulation (Resistance) testers
    • ION (Energy) meters
    • LCR meters
    • Light/Lux meters
    • Lightning detectors
    • Manifolds
    • Metal Scanners/Locators
    • Microscope
    • Milli-Ohm meter/Micro-Ohm meters
    • Moisture meters
    • Multifunction meters
    • Nuclear Radiation Monitor
    • Nutirents meters
    • Oil Analyser
    • Optical power meter
    • Oscilloscope/Scopemeters
    • Particle counters
    • Particle Discharge (PD) Tester
    • Peristaltic pumps
    • Phase sequence indicators
    • Portable Medical Cooler/Fridge
    • Power analysers/Power meters
    • Power Supply
    • Pressure Instruments
    • Promotions
    • Protractors/Inclinometers
    • Rain gauge
    • Refractometer
    • Seed Counter
    • Seismograph
    • Smoke detectors
    • Socket testers
    • Soil moisture/Soil ph meter
    • Solar Power Testers
    • Sound level meters
    • Spectrophotometers(Colorimeter)
    • Static meters(Surface)
    • Stopwatch
    • Surface resistivity meters
    • Surface Roughness Testers/Surface Profile Gauge
    • Tachometer/Stroboscopes
    • Test Box/Trainers
    • Test hammers
    • Test-leads
    • Thermal imagers/thermal camera (Infrared camera)
    • Thermometers
    • Thickness gauges(ultra-sonic)
    • Torque meters
    • Transformer Turns Ratio Meter
    • Transmitters
    • U-Value meters
    • Ultra-Violet meters (UV meters)
    • Ultrasonic Flowmeters
    • Vibration meters
    • Voltage detectors
    • Volume Pricing Items
    • Water
    • Waveforn generator
    • Weather stations
    • Wind meters
    • Windows tint meters (Reflectance meters)
    • Wireless Solution
    Contact KKI
    For customer service:
    Email: Sales@meter.com.my
    Contact offices:
    Johor Office (New 5000 square feet HQ):
    Suite 1, R floor (13th), Wisma Singlong, 9 Jln Zabedah, B.P 83000,Johor,MY.
    Tel(Johor) : +607- 4352540, 4355540
    Fax: +607-4347299
    KL/PJ Office:
    Tel(KL) : +603- 78762460, 78762463
    Fax(KL): +603-78762454
    Penang Office:
    Tel(PG): +6016-5505065
    Office Hour:
    Mon-Fri 9am to 6pm
    Sat 9am to 1pm
    Closed on Public Holidays
    tim003-tt130-digital-thickness-gauge-metallic-and-non-metallic-materials-0-01mm-1-20mm-225-0mm
    Featured item TIM001-TT100SV2 DIGITAL ULTRASONIC THICKNESS GAUGE FOR METALLIC/NON-METALLIC MATERIALS-1.20MM - 225.0MM
    Category: Metal/Non-metal thickness gauges (ultrasonic)
    {youtube}fIbtLJsUIb8{/youtube}
    Technical Specifications:
    Measuring Range (steel)
    1.20mm - 225.0mm with 5MHz transducer
    Measuring range for steel pipes
    Minimum 3.0mm thickness x 20mm diameter
    Transducer frequency
    Standard 5 MHZ, 10mm diameter
    Display resolution
    0.1mm for TT100/ 0.01mm for TT130
    Calibration
    4.0mm steel base plate integrated
    Measurement accuracy
    +/- (1%H+0.1)mm
    Measuring units
    mm/inch
    Sound Velocity
    1000m/s˜9999m/s
    Display
    4 Digital LCD with backlight
    Memory
    Storage of ten thickness readings
    Surface temperature
    -10ºC to +60ºC
    Battery indicator
    Low battery voltage indicator
    Power supply
    2 pcs. AA batteries 1.5V
    Operation time
    250 hours continuously
    Dimensions
    126mm x 68mm x 23mm
    Weight
    1. 250grams including batteries
    The TIM001 is supplied complete with 2 only 5MHz probes, coupling agent, certificate, instruction manual and carrying case.